Hayallerin peşinden koşmak…

5 Oca

Başlık son derece açıklayıcı.
İnsan ne yapıp, ne edip gerçekleştirmek istediği hayalleri sonsuzluk içerisinde bir göz kırpışın milyarda biri kadar kısacık kalan insan ömrü içerisine sığdırmaya çalışmalı.

Sığdırmalı demiyorum, sadece çalışmalı.  Çünkü hayaller sonsuz; insanı insan yapan da, hayallerinin sonsuzluğu ve sınır tanımaması zaten. O nedenle, tüm hayallerimizi kısacık ömrümüzde gerçekleştirmemiz mümkün değil.

Peki, ne yapmalıyız?
Soru sormalıyız:

  • En çok istediğim nedir?
  • Ben nasıl mutlu olurum?
  • Ölmeden önceki son anlarımda, yapmadığım için bana derin bir pişmanlık acısı verecek olan şeyler nelerdir?

İşte bu soruların yanıtlarını bir kenara yazmak, bunları bir sıraya dizmek, hepsini gerçekleştirmek için bütün kaynaklarımızı, fırsatlarımızı seferber etmemiz gerekiyor bu hayatta.

25 yaşında, hayat yolculuğunun başlarında sayılan, imkan verdiğince farklı şeyler okuyan, gözlemleyen, 5 duyusunu açık tutmaya çalışıp hayatı sürekli sorgulayan, merak eden birisiyim.

İşte bu sorgulamalar sonucunda vardığım nokta hep aynı: Hayallerimizin peşinden koşmuyorsak niçin varız bu dünyada?

Bazılarına çok sıradan, jenerik, genel-geçer gözükebilir. Çünkü neredeyse hemen herkes bir şekilde “hayallerin peşinden koşmak”tan bahseder. İşte bu kavramı sıradanlaştıran da, kendisinin çok sık kullanılması, ama hayata geçirilmemesidir.

“Hayallerin peşinden koşmak” gerektiğini aslında herkes bilir bilmesine; ama, çoğu insan bunu nasıl gerçekleştirebilirim, hangi adımları atmam lazım sorularını sormaktan çekinir, ya da kavramın sıradanlığı yüzünden bu soruları sorması gerektiğini ve bu kavramı canlandırmasının önemini bilmez, unutur.

Bu yazı, “hayallerin peşinden koşmanın” sadece ve sadece soru sormakla, sorgulamakla, somut adımlar atmakla gerçekleşeceğini hatırlatmak, bu kavramı sıradanlıktan kurtarmak ve ona can vermek amacıyla yazılmıştır!..

Not:

Fotoğraflar hayallerimin peşinden koşmaya çalıştığım 2009 Aralık ayı INTERRAIL gezimden. Sırt çantasıyla tek başıma 10 günde 10 Avrupa şehrini dolaşma hayalimin peşinden giderken… 🙂 (Sırasıyla Berlin ve Krakow)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Hayallerin peşinden koşmak…”

Trackbacks/Pingbacks

  1. İş yaşam dengesi « Keşfet! - Ocak 8, 2011

    […] blog’da daha önce paylaştığım birçok yazıda hayallerimizin peşinde koşmamız gerektiğinin öneminden, hayatımıza kattığımız ya da katamadığımız renklerden, Pazar […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s