Kısa ve Öz: Özgeçmiş

12 Eki

Bir arkadaşımın iş başvuruları öncesi özgeçmişini düzenlemesine yardımcı olurken bir şey keşfettim geçenlerde.

Kendisi tüm yetkinliklerini ve başarılarını özgeçmişine sığdırmaya çalışmıştı, o nedenle karman çorman ve neredeyse 4 sayfalık bir kağıt tomarı tutuyordu elinde.

Üniversitedeki kulüp aktiviteleri ve organizasyonlar nedeniyle de birçok özgeçmişle karşılaştım aynı problemden muzdarip: Özgeçmişi karmaşık bir romana çevirmek.

İnsan kaynakları uzmanı değilim, işe alım da yapmıyorum. Yalnız; bugüne kadar girmiş olduğum sayısız iş görüşmesinden öğrendiğim en önemli şeylerin başında özgeçmişi “kısa ve öz” tutmak geldiğini emin bir biçimde söyleyebilirim.

“Kısa ve öz” demek; gereksiz tüm ayrıntıları özgeçmişten çıkartıp, gerekli olanların bazılarını da iş görüşmesine saklamak adına özgeçmişe dahil etmemek demek bana kalırsa.

Bir örnek vereyim:

Mesela üniversite kulübü bünyesinde veya herhangi bir sivil toplum kuruluşunda çok önemli 3 organizasyonu başarıyla gerçekleştirdiniz. Bunlara ek olarak; staj yaptığınız firmada 3 projeye dahil oldunuz ve herbirine önemli katkılarınız oldu.

Peki bunları özgeçmişinize nasıl yansıtmalısınız?

Gerçekleştirdiğiniz 3 organizasyondan en ilgi çekici ve etkileyici olanını seçin, ve bu organizasyona ne tür bir farklılık getirdiğinizi ve katkılarınızın neler olduğunu somut ve kısa örneklerle birkaç madde şeklinde sıralayın. Benzer şekilde; dahil olduğunuz staj projelerinizden sizin yetkinliklerinizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz birini seçip özgeçmişinizde onu öne çıkartın.

Geriye kalan 2 organizasyona ve projeye ne olacak diye soruyorsunuz, değil mi?

İşte bu kalanlar, sizin iş görüşmesi sırasındaki en önemli silahlarınız olacak. Sizinle görüşme yapan şirket yöneticisi, özgeçmiş adı verilen kağıt parçasında zaten detaylandırılmış olan deneyimleri sormaktansa, onlar dışında neler yaptığınızı soracaktır veya başka örnekler isteyecektir.

Özgeçmişiniz, binlerce başvuru içerisinden sizi öne çıkartıp iş görüşmesine davet edilmenizi sağlayan bir araçtır sadece. İş görüşmesi koltuğuna oturduğunuz andan itibaren o kağıt parçası anlamını yitirecektir. Bu noktadan itibaren, yöneticinin kağıttan sizin hakkınızda okudukları değil, sizin ağzınızdan çıkacak her yeni ve farklı yetkinlik örneği değerli olacakır.

***

Size son bir taktik:

Özgeçmişinizi (kariyer basamaklarını yeni tırmanmaya başlıyorsanız) asla tek sayfadan uzun tutmayınız.

Nokta vuruşu yapılmış tek sayfalık bir özgeçmiş, kendini tekrarlayan ve hayat hikayesi tadındaki birkaç sayfalık bir özgeçmişten çok daha etkilidir.

Şunu unutmayın, iş görüşmesi özgeçmişinizin tekrarlanacağı bir süreç değil, iş vereni yeni yetkinliklerle “şaşırtacağınız” ve “iz bırakacağınız” bir fırsattır.

Bu fırsatı iyi kullanın.

 

Reklamlar

2 Yanıt to “Kısa ve Öz: Özgeçmiş”

  1. gökhan günay Ocak 2, 2011 16:22 #

    bir işe alım yöneticisi olarak tespitleriniz çok yerinde.
    katkınız için teşekkür ederim.

    • Cemal Ocak 2, 2011 16:26 #

      Rica ederim. Adaylar için çok önemli bir konuya, benzer süreçleri uzun süre yaşamış ve yakın bir zaman öncesine kadar bu süreçlerin içerisinde olan biri olarak değinmek istedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s