Fırsat avcıları

16 Ağu

Bu aralar Internet’teki favorilerim grup indirimi yapan siteler. Aslında bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum, zira bu sitelerin üyeleri çığ gibi büyümekte her geçen gün.

Bu sitelerde fiyatların ucuzluğu kadar, seçilen mekanların kalitesi de göze çarpıyor. Bu iş modelinde genel mantık belli sayıda kişi tarafından o “fırsat”ın satın alınmış olması. Bu sebepten siteden bir fırsatı ilk satın almaya kalktığınız zaman hemen paranız çekilmiyor. Ne zaman “eşik” kişi sayısına ulaşılırsa o zaman para hesabınızdan çekiliyor. Böylece fırsat kuponuna sahip oluyorsunuz. Her bir fırsatın belli bir zaman dönemi var. Bu dönem ortalama 2-3 ayı buluyor. İstediğiniz zaman satın aldığınız kuponla fırsatınızı yaşayabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz haftalarda bu sitelerden biri sinema keyfini 1 TL yaparak gerçekten de kendi popülaritesini en tepeye çıkardı. Bunun gibi uç fırsatları zaman zaman görmek mümkün.

İşin ilginç yanı, Internet ile beraber gelişen popüler sosyal ağ ve arkadaşlık siteleri, bu yeni akımla beraber gerçek sosyalliğe geçişi de beraberinde getiriyor. Ancak bu geçiş, tahmin edilebileceği gibi hummalı bir çalışmanın ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Habertürk’ün 15 Ağustos 2010 tarihli İK ekinde yer alan haberde Groupon ekibinin her bir üyesinin insanların ağız tatlarını ve hangi mekanları daha çok tercih ettiklerini günboyu araştırdığı yer alıyordu. Mekanın kalitesinden yemeklerinin tadına kadar her bir ayrıntı bu tip sitelerin yaratıcıları tarafından titizlikle irdeleniyor. Bu da karşılığında her gün büyüyen bir talep yaratıyor.

Şüphesiz ilerleyen günlerde, Facebook gibi sosyal ağlarla daha da entegre bir biçimde bu yeni oluşum daha da büyüyerek Internet ortamındaki yerini sağlamlaştıracak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s