1400 Gram!

14 Tem

Bir öğrenci kitlesine son teknoloji ürünü bir kulaklık test ettirilmiş. Test şu şekildeymiş:

Öğrenci kitlesi 3 gruba ayrılmış. İlk gruba, kulaklığın sallanmaya karşı tepkisini test etmek amacıyla, kulaklığı kullanırken kafalarını yukarıdan aşağıya sallamaları gerektiği söylenmiş. İkinci gruptan kullanım sırasında kafalarını sağdan sola sallamaları istenmiş. Son grup ise kontrol grubuymuş. Kafalarını hareket ettirmeden kulaklığı kullanmışlar.

Deney esnasında 3 gruba da Eagles’dan bir şarkı dinlettirildikten sonra, üniversite harçlarının 587 dolardan 759 dolara çıkarılması gerektiğini savunan bir haber yorumu dinlettirilmiş.

***

Deney sonunda 3 gruba da sallantının ses kalitesine etkisini değerlendirdikleri bir anket doldurtulmuş. Anketin son bölümüne ise asıl merak edilen soru sıkıştırılmış: “Üniversite harçları ne kadar olmalıdır?”

  • Başlarını sabit tutan öğrenciler, dinledikleri haber yorumundan etkilenmemişler. Harç olarak 582 doları uygun görmüşler.
  • Yorumu dinlerken başlarını sağdan sola sallayan öğrenciler, haberde önerilen artışa şiddetle karşı çıkmış ve harçların düşürülmesi gerektiğini savunmuş.
  • Başlarını yukarıdan aşağıya sallayarak kulaklığı kullanan öğrenciler ise haberdeki yoruma sonuna kadar katıldıklarını belirtmişler. Harç tutarı arttırılmalıymış.

***

1400 gram civarındaki beynimizin içinde neler dönmekte kimbilir.

Geleceğin pazarlamacılarının niçin psikologlar ve nörologlarla işbirliği yapması gerektiğini resmeden çok güzel bir örnek daha.

Malcolm Gladwell’in “The Tipping Point” (Kıvılcım Anı) isimli kitabından.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s